Własna firma Taxi. Co musisz wiedzieć, żeby otworzyć firmę taksówkarską?


Uzyskaj informację na temat otwierania działalności taksówkarskiej. Otwórz własną firmę taxi i skorzystaj z naszych rad jak to zrobić!

Jak założyć firmę taxi?

W celu otworzenia firmy taksówkarskiej pierwszym krokiem jest wybranie formy prawnej działalności gospodarczej, do wyboru są formy t.j:

  • Jednoosobowa działalność gospodarcza
  • Spółka cywilna
  • Spółka jawna
  • Spółka komandytowa
  • Spółka komandytowa – akcyjna
  • Spółka z.o.o

Sposób opodatkowania

Kolejnym etapem na drodze do otworzenia własnej firmy oferującej przewozy taksówkarskie jest wybór opodatkowania. Opodatkowanie jest zależne od wielu czynników m.in: rodzaj firmy, przewidziane dochody czy korzystanie z ulg podatkowych. 

Podstawową formą opodatkowania jest  podatek dochodowy. W przypadku przekroczenia w ciągu roku podatkowego limitu sprzedaży 200 000 netto obowiązkiem jest zgłoszenie naszej firmy taksówkowej jako płatnik podatku VAT.

PKD dla firmy taksówkowej

Podczas rejestracji działalności gospodarczej należy podać kod PKD, który wskazuje przeważającą działalność w firmie. W przypadku firmy taksówkowej ten kod to „PKD 49.32.Z” – Działalność taksówek osobowych.

Księgowość firm taksówkarskich

To, w jakiej formie będziesz prowadził księgowość własnej firmy taxi zależy przede wszystkim od formy prawnej działalności gospodarczej oraz sposobu opodatkowania.

Licencja na przewozy taksówką

Jeśli na początku będzie to jednoosobowa działalność i Ty będziesz wykonywał przewozy ludzi taksówką, musisz posiadać licencje na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką.

Ostatni krok – rejestracja firmy

Ostatnim krokiem w zakładaniu firmy taksówkowej jest rejestracja. W przypadku jednoosobowej działalności lub spółki jawnej rejestracji firmy dokonujesz w CEIDG. Natomiast w przypadku innych działalności rejestracji musisz dokonać w Krajowym Rejestrze Sądowym.


Liczba wyświetleń: 964