Przewóz dzieci w taksówce


Uzyskaj informacje na temat przewozu dzieci w taksówkach. Czy jest wymagany fotelik? Komfort i bezpieczeństwo przewozu dzieci w taxi.

Transport dzieci w dzisiejszych czasach, w których natężenie ruchu ulicznego i ilości samochodów jest coraz większe, nastawiony jest na zapewnienie, młodym pociechom, optymalnych standardów bezpieczeństwa w postaci ostrożnej jazdy oraz prawidłowego przewożenia dziecka w foteliku.

Celowość sprawnego przemieszczenia się do szkoły czy na dodatkowe zajęcia sprawia, że wielu rodziców decyduje się na przejazd ich pociech taksówką. Korporacje taksówkowe coraz częściej wychodząc naprzeciw temu zapotrzebowaniu rodziców, gwarantują do przewozu najmłodszych, odpowiednie wyposażenie w postaci: podstawki, a także fotelika. Zastosowanie tego rodzaju rzeczy sprawia zwiększone poczucie pewności rodziców, że ich pociechy dotrą we wskazane miejsce bezpiecznie i zgodnie z przepisami prawa drogowego.

Dzieci w taksówkach są przewożone bez specjalnych fotelików samochodowych, nawet jeśli nie przekroczyły 150 centymetrów wzrostu. Natomiast obowiązują pasy bezpieczeństwa, jeśli dzieci mają co najmniej 135 cm wzrostu, mogą jechać taxi bez fotelika. Możliwe jest również przewożenie malucha w wieku co najmniej 3 lata w pasach bezpieczeństwa, bez fotelika, na tylnym siedzeniu pojazdu, gdy już dwoje dzieci znajduje się w fotelikach i nie ma możliwości zainstalowania trzeciego, w większości samochodów osobowych trzeci fotelik raczej się nie mieści. Obowiązuje bezwzględny zakaz przewozu dzieci na przednim siedzeniu, poniżej 150 cm na przednim siedzeniu bez fotelika.

Od powyższych zasad istnieją wyjątki takie jak: posiadanie zaświadczenia lekarskiego o przeciwskazaniu do przewożenia dziecka w foteliku oraz innym urządzeniu przytrzymującym. Nawet jeśli przepisy zakładają, możliwość wożenia dziecka bez fotelika, nie oznacza to, że jest to bezpieczne oraz rozsądne postępowanie. Przykładem jest konfrontacja kilku filmów z testów zderzeniowych samochodów, gdzie dziecko było zapięte w foteliku oraz samochodu, w którym brak było fotelika.

Warto zapytać dyspozytora, czy mają na stanie takie wyposażone w foteliki, gdyż wpływa to znacząco na bezpieczeństwo przewozu dziecka. Warto jest posiadać takie. Zwolnienie kierowców taxi z obowiązku posiadania fotelika, skutkuje tym, że większość korporacji oferujących dowóz osób, rezygnuje z opcji posiadania fotelika dla dziecka w swojej ofercie.

Podsumowując rozsądnym podejściem jest wybranie oferty przewozu, która posiada fotelik bezpieczeństwa, wpływa to w znaczącej mierze na ochronę życia i zdrowia przewożonego dziecka.


Liczba wyświetleń: 206